1/10

Hotel

Walnut Inn & Suites West Covina

1443 West Garvey Avenue North, CA 91790 West Covina, USASe kort

Deluxe-værelse med kingsize-seng 2 personer USA
★ 8,2/108,2 Meget godt 364 anmeldelser Booking.com
▦ 33 Værelsesmuligheder Til 2 personer
✓ 2222 Faciliteter Faciliteter og udstyr
Aircondition
Parkering på stedet
Døgnåben reception
Varme
Ikkeryger-værelser

Om overnatningsstedet

Dit ophold på Walnut Inn & Suites West Covina

Walnut Inn & Suites West Covina ligger i West Covina, 25 km fra California Institute of Technology og 29 km fra Union Station. Værelserne har aircondition og et privat badeværelse.

Alle værelser har et privat badeværelse og et fladskærms-tv med satellitkanaler. Overnatningsstedet har en døgnåben reception samt gratis wi-fi overalt.

Alle værelser hos hotellet har sengetøj og håndklæder.

Rose Bowl Stadium ligger 31 km fra Walnut Inn & Suites West Covina, mens Dodger Stadium ligger 32 km fra overnatningsstedet. LA/Ontario Internationale Lufthavn ligger 34 km væk.

Værelser og faciliteter

Hos Walnut Inn & Suites West Covina er der 38 dobbeltværelser på mellem 28 og 46 m². Det maksimale antal gæster varierer fra 2 til 4 personer. Sovepladserne i dobbeltværelset på 30 m² er fordelt på 2 dobbeltsenge. I alle værelser omfatter udstyret i det private badeværelse et badekar. Køkkenudstyret i alle værelser omfatter et køleskab.

Vis mere Vis mindre

Værelser

Værelsesmuligheder

Sammenlign de tilgængelige værelser, og vælg det, der passer til dit ophold.

Deluxe-værelse med kingsize-seng — 28 m²

  • 2 personer
  • 1 soveværelse
  • 28 m²

Soveværelse 1 - 1 super kingsize-seng

Højdepunkter
  • Eget badeværelse
  • Aircondition
  • Fladskærms-tv
  • Satellitkanaler
  • Badekar
  • Badekar eller bruser
  • Køleskab
  • Op til 2 personer
  • Areal: 28 m²

Deluxe-dobbeltværelse — 30 m²

  • 4 personer
  • 1 soveværelse
  • 30 m²

Soveværelse 1 - 2 dobbeltsenge

Højdepunkter
  • Eget badeværelse
  • Aircondition
  • Fladskærms-tv
  • Satellitkanaler
  • Badekar
  • Badekar eller bruser
  • Køleskab
  • Op til 4 personer
  • Areal: 30 m²

Værelse med kingsize-seng og spabad — 46 m²

  • 2 personer
  • 1 soveværelse
  • 46 m²

Soveværelse 1 - 1 super kingsize-seng

Højdepunkter
  • Eget badeværelse
  • Aircondition
  • Fladskærms-tv
  • Satellitkanaler
  • Badekar
  • Badekar eller bruser
  • Køleskab
  • Op til 2 personer
  • Areal: 46 m²

Praktiske oplysninger om opholdet

Indtjekning

14:30–23:30

Udtjekning

10:30–11:00

Minimumsalder ved indtjekning

18 år

Kæledyr

Kæledyr er ikke tilladt.

Børn og ekstra senge

Minimumsalderen for indtjekning er 18 år. Børn i alle aldre er velkomne.

Depositum for skader

Overnatningsstedet kan kræve et depositum på USD 50 til dækning af skader. Depositummet opkræves med betalingskort. Depositummet opkræves ved ankomst. Tilbagebetaling forventes inden for 7 dage efter udtjekning. Tilbagebetalingsmetode: på kreditkortet.

Vigtige oplysninger

Ved indtjekning kræves billedlegitimation og et kreditkort. Særlige ønsker afhænger af tilgængelighed og kan medføre ekstra gebyrer.

Parkering

Sprog, personalet taler
engelsk

Guide til området

Hvad ligger i nærheden af “Walnut Inn & Suites West Covina”?

Seværdigheder, natur og stoppesteder i nærheden af overnatningsstedet.

Udvalgte steder i nærheden

  • Indkøbscentret “Plaza West Covina” ligger i en afstand af 510 m. Det tager cirka 10 minutter at gå.

  • Det beskyttede naturområde “South Hills Wilderness Area” er 9,3 km herfra.

  • Togstationen “Baldwin Park” ligger 2,4 km væk. Gåturen tager omtrent 45 minutter.

Seværdigheder og andre steder i nærheden

Seværdigheder

  • Plaza West Covina indkøbscenter
    510 m
    ca. 10 min. til fods
  • In-N-Out Burger Museum museum
    3,5 km
  • Covina Firehouse Jail Museum museum
    4,7 km
  • HH Museum museum
    4,8 km
  • Workman and Temple Family Homestead Museum museum
    6,5 km
  • Rowland House (historical) museum
    7,2 km
  • Rowland & Dibble Museum museum
    7,3 km
  • Raging Waters vandland
    11,8 km
  • Raymond M. Alf Museum of Paleontology museum
    19,1 km
  • Vincent Price Art Museum museum
    19,7 km

Natur

  • Del Norte Park park
    630 m
    ca. 15 min. til fods
  • Orangewood Park park
    1,4 km
    ca. 25 min. til fods
  • Central Park West park
    2,0 km
    ca. 35 min. til fods
  • Palm View Park park
    2,0 km
    ca. 35 min. til fods
  • Walmerado Park park
    2,0 km
    ca. 35 min. til fods
  • Cameron Park park
    2,1 km
    ca. 40 min. til fods
  • Morgan Park park
    2,9 km
  • South Hills Wilderness Area beskyttet naturområde
    9,3 km

Offentlig transport

  • Baldwin Park togstation
    2,4 km
    ca. 45 min. til fods

Lufthavne

  • San Gabriel Valley Airport lufthavn
    9,0 km
  • Los Angeles International Airport lufthavn
    46,0 km

Faciliteter på overnatningsstedet

Komplet liste over services og faciliteter på overnatningsstedet.

Diverse

  • Aircondition
  • Varme
  • Ikkeryger-værelser
  • Særskilt rygezone
  • Adgang med nøglekort

Parkering

  • Parkering på stedet

Receptionsservice

  • Døgnåben reception

Fysisk afstand

  • Mulighed for kontantløs betaling
  • Regler om fysisk afstand bliver fulgt
  • Afskærmning mellem personale og gæster på relevante områder

Sikkerhed

  • Overvågningskamera på fællesområder
  • Overvågningskamera udenfor overnatningsstedet
  • Brandslukkere
  • Røgalarmer

Rengøring og desinficering

  • Brug af rengøringsmidler der er effektive mod coronavirus (COVID-19)
  • Vask af linned, håndklæder og vasketøj i overensstemmelse med de lokale myndigheders retningslinjer

Sikkerhed

  • Adgang til førstehjælpskasse
  • Håndsprit i værelser/enheder og fællesområder
  • Personalet følger alle sikkerhedsprocedurer fremsat af de lokale myndigheder

Mad og drikke

  • Automat (drikkevarer)
  • Automat (snacks/mellemmåltider)

Forretningsfaciliteter

  • Fax/fotokopiering

Anmeldelse

Hvad gæster værdsætter her

Ægte feedback fra gæster, der har boet her.

Læs alle anmeldelser
8,2 / 10
Meget godt 364 anmeldelser Booking.com
Pålidelig gæstefeedback Uafhængige anmeldelseslinks hjælper gæster med at sammenligne rigtige opholdserfaringer før booking.
Del din oplevelse Din anmeldelse hjælper kommende rejsende med at vælge det rigtige sted med større tryghed.
Spørgsmål og svar - Walnut Inn & Suites West Covina
Hvad er GPS-koordinaterne for Walnut Inn & Suites West Covina?

GPS-koordinaterne for Walnut Inn & Suites West Covina er 34.072997, -117.93696.

Er der gratis internet hos Walnut Inn & Suites West Covina?

Ja. Walnut Inn & Suites West Covina tilbyder gratis internet til gæster.

Er der gratis parkering hos Walnut Inn & Suites West Covina?

Ja. Walnut Inn & Suites West Covina tilbyder gratis parkering til gæster.

Hvornår er ind- og udtjekning hos Walnut Inn & Suites West Covina?

Indtjekning hos Walnut Inn & Suites West Covina starter kl. 14:30, og udtjekning er mulig indtil 11:00.

Hvilke værelsestyper kan jeg booke hos Walnut Inn & Suites West Covina?

Værelsesmuligheder hos Walnut Inn & Suites West Covina omfatter: Deluxe-værelse med kingsize-seng, Deluxe-dobbeltværelse, Værelse med kingsize-seng og spabad.

Hvordan kan jeg kontakte Walnut Inn & Suites West Covina?

Når du har booket hos Walnut Inn & Suites West Covina, deles værtens kontaktoplysninger, så du kan kontakte overnatningsstedet direkte.

Hvad er afstanden til “Raging Waters”?

“Raging Waters” ligger 11,8 km væk.

Udforsk West Covina

Find flere overnatningssteder i West Covina

Udforsk overnatningssteder i West Covina efter type.

Se alle overnatningssteder i West Covina