1/11

Hotel

Java Village Resort Yogyakarta

Jalan. Griya Tama Asri, RT. 01/10 - Kel. Pandowoharjo, 55512 Yogyakarta, IndonesienSe kort

Deluxe-dobbeltværelse 3 personer Indonesien
★ 7,4/107,4 Godt 24 anmeldelser Booking.com
▦ 44 Værelsesmuligheder Til 3 personer
✓ 5252 Faciliteter Faciliteter og udstyr
Udendørs swimmingpool
Lufthavnstransport
Restaurant
Morgenmad på værelset
Legeplads
Aircondition

Om overnatningsstedet

Dit ophold på Java Village Resort Yogyakarta

Java Village Resort by HOMEE Yogyakarta ligger i Yogyakarta og har gratis cykler, udendørs swimmingpool, en have og terrasse. Dette hotel har 3 stjerner. Her er en restaurant, aircondition og gratis wi-fi.

Alle værelser har et privat badeværelse. Overnatningsstedet har roomservice, en døgnåben reception og en reception der kan hjælpe med bagageopbevaring.

Alle enhederne har fladskærms-tv med satellitkanaler, kedel, bruser, gratis toiletartikler og skrivebord. Det private badeværelse har boblebad og tøfler. Alle værelser hos hotellet har sengetøj og håndklæder.

Java Village Resort by HOMEE Yogyakarta tilbyder legeplads. Du kan spille bordtennis hos overnatningsstedet, og området er populært til at cykle.

Yogyakarta Station ligger 10 km fra Java Village Resort by HOMEE Yogyakarta, mens Tugu-monumentet ligger 10 km fra overnatningsstedet. Adisucipto Internationale Lufthavn ligger 17 km væk, og der tilbydes lufthavnstransport mod betaling.

Værelser og faciliteter

Java Village Resort Yogyakarta har i alt 90 værelser og suiter med arealer fra 22 til 44 m². I alle værelser og i alle suiter er der 1 soveværelse i hver. Der er plads til mellem 3 og 5 personer, afhængigt af den valgte indkvartering. I det største familieværelse består sengefordelingen af 2 enkeltsenge og 1 kingsize-seng.

Gæsterne får i stedets værelser og i stedets suiter adgang til executive-loungen. Køkkenudstyret i alle værelser og i alle suiter omfatter en elkedel.

Vis mere Vis mindre

Værelser

Værelsesmuligheder

Sammenlign de tilgængelige værelser, og vælg det, der passer til dit ophold.

Deluxe-dobbeltværelse — 22 m²

  • 3 personer
  • 1 soveværelse
  • 22 m²

Soveværelse 1 - 1 super kingsize-seng

Højdepunkter
  • Eget badeværelse
  • Aircondition
  • Fladskærms-tv
  • Satellitkanaler
  • Skrivebord
  • Balkon
  • Udsigt
  • Op til 3 personer
  • Areal: 22 m²

Deluxe-2-personersværelse — 22 m²

  • 3 personer
  • 1 soveværelse
  • 22 m²

Soveværelse 1 - 2 enkeltsenge

Højdepunkter
  • Eget badeværelse
  • Aircondition
  • Fladskærms-tv
  • Satellitkanaler
  • Skrivebord
  • Balkon
  • Udsigt
  • Op til 3 personer
  • Areal: 22 m²

Suite — 38 m²

  • 3 personer
  • 1 soveværelse
  • 38 m²

Soveværelse 1 - 1 super kingsize-seng

Højdepunkter
  • Eget badeværelse
  • Aircondition
  • Fladskærms-tv
  • Satellitkanaler
  • Skrivebord
  • Udsigt
  • Udsigt til have
  • Op til 3 personer
  • Areal: 38 m²

Deluxe-familieværelse — 44 m²

  • 5 personer
  • 1 soveværelse
  • 44 m²

Soveværelse 1 - 2 enkeltsenge og 1 kingsize-seng

Højdepunkter
  • Eget badeværelse
  • Aircondition
  • Fladskærms-tv
  • Satellitkanaler
  • Skrivebord
  • Balkon
  • Udsigt
  • Op til 5 personer
  • Areal: 44 m²

Praktiske oplysninger om opholdet

Indtjekning

14:00–23:30

Udtjekning

10:00–12:00

Minimumsalder ved indtjekning

18 år

Kæledyr

Kæledyr er ikke tilladt.

Børn og ekstra senge

Ekstra seng (alder i år: 0+). Gebyret er IDR 200000 pr. nat. Minimumsalderen for indtjekning er 18 år. Børn i alle aldre er velkomne.

Parkering

Sprog, personalet taler
engelsk indonesisk

Guide til området

Hvad ligger i nærheden af “Java Village Resort Yogyakarta”?

Seværdigheder, natur og stoppesteder i nærheden af overnatningsstedet.

Udvalgte steder i nærheden

  • Teatret “Cagar Budaya Joglo” ligger 610 m fra overnatningsstedet.

  • Det beskyttede naturområde “Hutan Konservasi UGM” ligger i en afstand af 6,5 km.

  • Stoppestedet “Sleman” ligger 2,6 km væk.

Seværdigheder og andre steder i nærheden

Seværdigheder

  • Cagar Budaya Joglo teater
    610 m
    ca. 15 min. til fods
  • Eks Stasiun Beran borg
    1,9 km
    ca. 35 min. til fods
  • Jogja Exotarium Mini Zoo zoologisk have
    2,2 km
    ca. 40 min. til fods
  • Asram edupark forlystelsespark
    2,3 km
    ca. 40 min. til fods
  • Galeri Gambir galleri
    2,6 km
  • Monumen Jogja Kembali museum
    4,3 km
  • Museum UII museum
    5,5 km
  • Candi Kimpulan arkæologisk område
    5,6 km
  • Waterboom Jogja vandland
    6,7 km
  • Affandi Museum museum
    8,5 km

Natur

  • Hutan Konservasi UGM beskyttet naturområde
    6,5 km
  • Sasana Wayang Park beskyttet naturområde
    9,8 km
  • Gunung Wukir beskyttet naturområde
    11,7 km
  • Batu Gamping beskyttet naturområde
    11,8 km
  • Candi Kalasan beskyttet naturområde
    12,9 km
  • Taman Purbakala Candi Prambanan beskyttet naturområde
    14,1 km
  • Gua Selarong hule
    17,8 km
  • Taman Nasional Gunung Merapi beskyttet naturområde
    18,6 km

Offentlig transport

  • Sleman stoppested
    2,6 km
  • Eks Halte Mlati stoppested
    2,8 km

Lufthavne

  • Bandar Udara Adisutjipto lufthavn
    11,1 km
  • Bandar Udara Adi Sumarmo lufthavn
    47,8 km

Faciliteter på overnatningsstedet

Komplet liste over services og faciliteter på overnatningsstedet.

Pool og wellness

  • Udendørs swimmingpool
  • Udendørs swimmingpool (helårs)
  • Pool med udsigt
  • Swimmingpool
  • Lavvandet ende
  • Liggestole

Transport

  • Lufthavnstransport
  • Lufthavnstransport (ekstra gebyr)
  • Transportservice
  • Transport (ekstra gebyr)
  • Transport til lufthavnen
  • Transport fra lufthavnen
  • Biludlejning

Mad og drikke

  • Restaurant
  • Morgenmad på værelset
  • Grillfaciliteter
  • Roomservice
  • Børnemenu
  • Frugt

Underholdning og familieservice

  • Legeplads

Diverse

  • Familieværelser
  • Aircondition
  • Elevator
  • Ikkeryger-værelser
  • Særskilt rygezone
  • Adgang med nøglekort

Parkering

  • Parkering på stedet

Receptionsservice

  • Døgnåben reception
  • Concierge
  • Bagageopbevaring

Fællesområder

  • Have
  • Havemøbler
  • Solterrasse
  • Terrasse
  • Picnicområde

Aktiviteter

  • Cykling
  • Bordtennis

Sikkerhed

  • Sikkerhedsvagt døgnet rundt
  • Overvågningskamera på fællesområder
  • Brandslukkere
  • Værdiboks
  • Røgalarmer

Fysisk afstand

  • Mulighed for kontantløs betaling
  • Regler om fysisk afstand bliver fulgt
  • Afskærmning mellem personale og gæster på relevante områder

Rengøring og desinficering

  • Brug af rengøringsmidler der er effektive mod coronavirus (COVID-19)
  • Værelser/enheder desinficeres mellem hvert ophold
  • Gæster kan fravælge rengøring af deres værelser/enheder under deres ophold
  • Vask af linned, håndklæder og vasketøj i overensstemmelse med de lokale myndigheders retningslinjer

Forretningsfaciliteter

  • Møde-/festlokale

Vasketøj- og rengøringsservice

  • Daglig rengøring
  • Strygning

Anmeldelse

Hvad gæster værdsætter her

Ægte feedback fra gæster, der har boet her.

Læs alle anmeldelser
7,4 / 10
Godt 24 anmeldelser Booking.com
Pålidelig gæstefeedback Uafhængige anmeldelseslinks hjælper gæster med at sammenligne rigtige opholdserfaringer før booking.
Del din oplevelse Din anmeldelse hjælper kommende rejsende med at vælge det rigtige sted med større tryghed.

Prissammenligning

Pris og lignende overnatningssteder

Sammenligning i kategorien »Hotel« · Yogyakarta.

2 personer · 1 nat

Sammenlignet med hele byen

Alle typer overnatningssteder

Dyrere end 70.8% af de øvrige overnatningssteder i byen.

Sammenlignet med samme type overnatningssted

Hotel

Dyrere end 58.5% af de øvrige overnatningssteder af denne type.

Lignende standard og pris

Vejledende priser for 2 personer og 1 nat. Tilbuddets pris afhænger af opholdets datoer.

Spørgsmål og svar - Java Village Resort Yogyakarta
Hvad er GPS-koordinaterne for Java Village Resort Yogyakarta?

GPS-koordinaterne for Java Village Resort Yogyakarta er -7.711171, 110.370172.

Hvor meget koster det at booke et værelse hos Java Village Resort Yogyakarta?

Værelsespriser hos Java Village Resort Yogyakarta starter fra 124,2 DKK.

Er der gratis internet hos Java Village Resort Yogyakarta?

Ja. Java Village Resort Yogyakarta tilbyder gratis internet til gæster.

Er der gratis parkering hos Java Village Resort Yogyakarta?

Ja. Java Village Resort Yogyakarta tilbyder gratis parkering til gæster.

Hvornår er ind- og udtjekning hos Java Village Resort Yogyakarta?

Indtjekning hos Java Village Resort Yogyakarta starter kl. 14:00, og udtjekning er mulig indtil 12:00.

Hvilke værelsestyper kan jeg booke hos Java Village Resort Yogyakarta?

Værelsesmuligheder hos Java Village Resort Yogyakarta omfatter: Deluxe-dobbeltværelse, Deluxe-2-personersværelse, Suite, Deluxe-familieværelse.

Hvordan kan jeg kontakte Java Village Resort Yogyakarta?

Når du har booket hos Java Village Resort Yogyakarta, deles værtens kontaktoplysninger, så du kan kontakte overnatningsstedet direkte.

Hvor langt væk ligger “Asram edupark”?

“Asram edupark” ligger 2,3 km væk. Til fods tager det cirka 40 minutter.

Hvad er afstanden til “Bandar Udara Adisutjipto”?

Der er 11,1 km til “Bandar Udara Adisutjipto”.

Udforsk Yogyakarta

Find flere overnatningssteder i Yogyakarta

Udforsk overnatningssteder i Yogyakarta efter type.

Se alle overnatningssteder i Yogyakarta