1/11

Semesterhus

一棟貸し宿月灯草津

草津272−96, 377-1711 Kusatsu, JapanVisa karta

Hus med 3 sovrum 5 gäster Japan
★ 8,8/108,8 Mycket bra 8 recensioner Booking.com
▦ 11 Rumsalternativ För 5 personer
✓ 1010 Faciliteter Faciliteter och utrustning
Kostnadsfri parkering
Familjerum
Luftkonditionering
Rökfria rum

Om boendet

Din vistelse på 一棟貸し宿月灯草津

一棟貸し宿月灯草津 ligger i Kusatsu, bara 47 km från Jigokudanis appark, och erbjuder boende med utsikt över bergen, gratis WiFi och gratis privat parkering. Detta semesterhus ligger 15 km från Mt. Kusatsu Shirane.

Detta semesterhus med luftkonditionering har 1 sovrum, platt-tv, 1 matplats och 1 kök med kylskåp och mikrovågsugn. Handdukar och sängkläder finns tillgängligt i detta semesterhus.

Flygplatsen (Matsumoto flygplats) ligger 104 km från boendet.

Rum och bekvämligheter

Semesterhuset har 1 sovrum och en yta på 12 m². Här finns plats för upp till 5 gäster. Sovplatserna består av 2 dubbelsängar och 4 futoner. Badrumsutrustningen i semesterhuset omfattar badkar, dusch och hårtork. Från semesterhuset har du bergsutsikt. Köket har spishäll, köksutrustning och vattenkokare.

Visa mer Visa mindre

Rum

Rumsalternativ

Jämför tillgängliga rum och välj det alternativ som passar bäst för din vistelse.

Hus med 3 sovrum — 12 m²

  • 5 gäster
  • 1 sovrum
  • 12 m²

Sovrum 1 - 2 dubbelsängar och 4 futoner

Höjdpunkter
  • Luftkonditionering
  • Värme
  • Platt-tv
  • Bergsutsikt
  • Badkar
  • Dusch
  • Badkar eller dusch
  • Upp till 5 gäster
  • Yta: 12 m²

Praktisk information om vistelsen

Incheckning

15:00–19:00

Utcheckning

08:00–10:00

Lägsta ålder för incheckning

18 år

Husdjur

Husdjur är inte tillåtna.

Barn och extrasängar

Minimiåldern för incheckning är 18 år. Barn i alla åldrar är välkomna.

Viktig information

Möhippor, svensexor och liknande fester är inte tillåtna på detta boende. Boendet drivs av en privat värd.

Parkering

Språk som personalen talar
japanska

Guide till närområdet

Vad finns nära 一棟貸し宿月灯草津?

Se sevärdheter, naturområden och hållplatser i närheten.

Några platser i närheten

  • Djurparken ”ドクターフィッシュ” ligger 190 m från boendet fågelvägen.

  • Vattenfallet ”嫗仙の滝” ligger 1,9 km bort, räknat fågelvägen. En grov uppskattning för promenaden är 35 minuter.

  • Busstationen ”草津温泉” ligger 630 m bort fågelvägen, med en uppskattad gångtid på cirka 15 minuter.

Sevärdheter och praktiska platser

Sevärdheter

  • ドクターフィッシュ djurpark
    190 m
    cirka 5 min till fots
  • ニホンザル djurpark
    210 m
    cirka 5 min till fots
  • 草津熱帯圏 djurpark
    220 m
    cirka 5 min till fots
  • ウサギ djurpark
    220 m
    cirka 5 min till fots
  • カピバラ djurpark
    230 m
    cirka 5 min till fots
  • 爬虫類 djurpark
    240 m
    cirka 5 min till fots
  • ラマ、ヤギ、ヒツジ djurpark
    240 m
    cirka 5 min till fots
  • ハクビシン djurpark
    260 m
    cirka 5 min till fots
  • リーかあさま記念館 museum
    360 m
    cirka 10 min till fots
  • 光泉寺 gudstjänstlokal
    620 m
    cirka 15 min till fots

Natur

  • 嫗仙の滝 vattenfall
    1,9 km
    cirka 35 min till fots
  • 常布ノ滝 vattenfall
    3,9 km
  • 小右衛門ノ滝 vattenfall
    4,9 km
  • 本白根山 bergstopp
    6,4 km
  • 草津白根山 bergstopp
    7,2 km
  • 赤川の滝 vattenfall
    7,9 km
  • 高間山 bergstopp
    8,6 km
  • 大高山 bergstopp
    10,5 km

Kollektivtrafik

  • 草津温泉バスターミナル busstation
    600 m
    cirka 15 min till fots
  • 草津温泉 busstation
    630 m
    cirka 15 min till fots

Liftar och linbanor

  • 天狗山ゴンドラ skidlift
    1,9 km
    cirka 35 min till fots
  • 天狗山ファミリーペアリフト skidlift
    1,9 km
    cirka 35 min till fots
  • 天狗山高速クワッド skidlift
    2,1 km
    cirka 40 min till fots
  • おなり山ペアリフト skidlift
    2,5 km
    cirka 45 min till fots

Flygplatser

  • 信州まつもと空港 flygplats
    79,1 km

Boendets faciliteter

Fullständig lista över tjänster och faciliteter som finns på boendet.

Parkering

  • Kostnadsfri parkering

Annat

  • Familjerum
  • Luftkonditionering
  • Rökfria rum
  • Helt rökfritt

Säker livsmedelshantering

  • Tallrikar, bestick, glas och liknande har desinficerats

Städning och desinficering

  • Boendeenheterna desinficeras dagligen
  • Boendeenheterna förseglas efter rengöring och fram tills gästerna kommer
  • Gästerna kan välja bort städning av sina boendeenheter under vistelsen

Säkerhet

  • Personalen följer alla säkerhetsföreskrifter som utfärdats av lokala myndigheter

Recension

Vad gästerna uppskattar här

Äkta feedback från gäster som har bott här.

Läs alla recensioner
8,8 / 10
Mycket bra 8 recensioner Booking.com
Pålitlig gästfeedback Oberoende recensionslänkar hjälper gäster att jämföra verkliga vistelseupplevelser innan bokning.
Dela din upplevelse Din recension hjälper framtida resenärer att välja rätt boende med större trygghet.
Frågor och svar - 一棟貸し宿月灯草津
Vilka är GPS-koordinaterna för 一棟貸し宿月灯草津?

GPS-koordinaterna för 一棟貸し宿月灯草津 är 36.620835, 138.603408.

Finns det gratis internet på 一棟貸し宿月灯草津?

Ja. 一棟貸し宿月灯草津 erbjuder gratis internet för gäster.

Finns det gratis parkering på 一棟貸し宿月灯草津?

Ja. 一棟貸し宿月灯草津 erbjuder gratis parkering för gäster.

Vilka är tiderna för in- och utcheckning på 一棟貸し宿月灯草津?

Incheckning på 一棟貸し宿月灯草津 börjar kl. 15:00 och utcheckning är möjlig till 10:00.

Vilka rumstyper kan jag boka på 一棟貸し宿月灯草津?

Rumsalternativ på 一棟貸し宿月灯草津 inkluderar: Hus med 3 sovrum.

Hur kan jag kontakta 一棟貸し宿月灯草津?

Efter att du har bokat på 一棟貸し宿月灯草津 delas värdens kontaktuppgifter så att du kan kontakta boendet direkt.

Var ligger 草津温泉バスターミナル i förhållande till boendet?

草津温泉バスターミナル ligger 600 m från boendet fågelvägen. Till fots beräknas det ta omkring 15 minuter.

Hur långt är det till 草津熱帯圏 fågelvägen?

Från boendet är det 220 m fågelvägen till 草津熱帯圏. Den uppskattade gångtiden är cirka 5 minuter.

Utforska Kusatsu

Hitta fler boenden i Kusatsu

Utforska boenden i Kusatsu efter boendetyp.

Visa alla boenden i Kusatsu