Om overnatningsstedet
Dit ophold på 1908 Hostel
Dette historiske, 100 år gamle vandrerhjem ligger i Víks centrum, 10 minutters gang fra byens berømte sorte strand. Gæsterne har adgang til et fælles, veludstyret køkken samt fælles opholdsområde. Kötlusetur Museum ligger ved siden af vandrerhjemmet.
Samtlige værelser på 1908 Hostel er enkelt indrettede og har fælles badeværelse.
Der kan arrangeres jeepture i de omkringliggende bjerge. Der er adgang til en offentlig indendørs swimmingpool samt mulighed for at ride på Vík Horse Adventureis, der begge ligger 10 minutters gang fra 1908 Hostel.
Værelser og faciliteter
1908 Hostel har i alt 7 værelser. Det maksimale antal gæster varierer fra 1 til 4 personer. Sovepladserne i 4-personersværelset til op til 4 personer er fordelt på 4 køjesenge. Badeværelsesudstyret i alle værelser omfatter en bruser uden trin. Komfortfaciliteterne omfatter varme. Der er kun adgang til de øvre etager via trapper.